Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak wybrać serwer komputerowy?
Serwer komputerowy to w dzisiejszych czasach konieczne urządzenie dla funkcjonowania wielu przedsiębiorstw. Pozwala on na zbudowanie stabilnej i bezpiecznej infrastruktury pracy. Dane umieszczone na serwerze mogą nam służyć zarówno jako podstawa do strony internetowej jak i praktyczna baza danych dostępna dla wszystkich pracowników. Jak wybrać serwer komputerowy? Czym kierować się przy wyborze?
Co to jest serwer komputerowy?
W swojej budowie serwer komputerowy niczym nie różni się od otaczających nas komputerów. Jak każde urządzenie tego typu posiada on dysk, kartę graficzną, procesor, pamięć RAM, zasilacz i płytę główną. Różnica tkwi w specyfikacji poszczególnych komponentów. Są to zupełnie inne podzespoły niż te znane z domowych komputerów.
Serwer komputerowy na co dzień wykonuje zupełnie inne zadania niż nasze laptopy czy PC. Operacje te wymagają niejednokrotnie o wiele bardziej zaawansowanego sprzętu niż ten przeznaczony do komercyjnego wykorzystania W serwerze znajdziemy niezwykle szybką pamięć RAM, kilka procesorów oraz zestaw dysków. Podzespoły zostały zaprojektowane w takie sposób, aby dbać o ciągłość działania urządzenia. Co więcej, muszą być one energooszczędne, gdyż serwer pracuje 24 godziny na dobę. Nawet serwery w minecraft, jednej z najpopularniejszych gier komputerowych, pracują właściwie bez przerwy.
Na co zwracać uwagę podczas wyboru serwera?
Najważniejszym zadaniem każdego serwera jest nieprzerwana praca. Ciągłe dostarczanie dostępu do danych zewnętrznym użytkownikom. Istnieje kilka rzeczy, o które trzeba zadbać, by maszyna mogła pracować nawet przez kilka tygodni bez przerwy. Oto najważniejsze z nich.
Zasilanie/h3
Zacznijmy od najbardziej fundamentalnej kwestii – zasilania. Jeśli nie posiadasz profesjonalnej serwerowni, minimum zabezpieczenia serwera plików powinien stanowić zasilacz UPS. Urządzenia tego typu gwarantują nieprzerwane funkcjonowanie dzięki magazynowaniu energii. Zapasy powinny starczyć na działanie serwera przez kilkadziesiąt minut do kilku godzin. Wszystko zależy od pojemności akumulatora.
Kontroler dysków/h3
Ważnym elementem każdego serwera jest przełącznik dysku. Pozwala on na zmianę dysków, które mogą w każdej chwili się zepsuć, bez konieczności wyłączania całego urządzenia. Dzięki temu klient serwera nie odczuje żadnych negatywnych konsekwencji zajścia.
Macierz RAID/h3
Macierz Raid to element znacznie zwiększający odporność najważniejszego elementu serwera – dysków. Jest to połączenie trzech podzespołów: pamięci, dysków i kontrolerów, które na bieżąco tworzy kopie zapasowe i zarządza ich przechowywaniem. W przypadku większej awarii, macierz gwarantuje brak utraty cennych informacji.
Postaraj się, aby twój serwer nie korzystał z macierzy pracujących na dyskach w standardzie ATA lub ASCI. Jest to przestarzała technologia, która swoje lata świetności ma już dawno za sobą. O wiele lepiej sprawdzą się w tej roli dyski SSD i SATA, które umożliwiają przechowywanie większej ilości danych oraz szybszy do nich dostęp.
Serwer NAS/h3
Jeśli nie stać się na pełnoprawną serwerownię, zawsze możesz skorzystać z prostych w obsłudze serwerów NAS. Małe urządzenia przypominające wyglądem dysk na bieżąco będzie tworzyć kopie zapasowe danych znajdujących się na kilku, podpiętych do sieci komputerach. W ten sposób uda ci się zabezpieczyć informacje zebrane na urządzeniach, niezależnie od systemu, na jakim pracują.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana