Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Bazy danych – zastosowania, budowa i rodzaje
Podczas przeglądania Internetu codziennie spotykamy się z dziesiątkami baz danych. Robimy to w większości nieświadomie, nie zdając sobie sprawy z ich wykorzystywania. Jest to podstawowy element architektury każdego programu, strony i aplikacji. Nie da się wyobrazić funkcjonowania sieci bez tego elementu. Czym są bazy danych? Jakie jest ich zastosowanie? Już spieszymy z odpowiedzią!
Co to jest baza danych?
Baza danych to element infrastruktury informatycznej, który pozwala na funkcjonowanie znakomitej większości stron i programów komputerowych. Ich wykorzystanie jest niezwykle powszechne, choć możesz sobie z tego nie zdawać sprawy. Czym zatem jest baza danych?
Baza danych to zbiór usystematyzowanych informacji przechowywanych w systemie komputerowym w formie elektronicznej. Za sterowanie bazą danych odpowiada zazwyczaj system zarządzania bazami danych. To on pozwala nadać zgromadzonym rekordom uporządkowaną formę – strukturę. Organizacja polega na odpowiednim podzieleniu i pogrupowaniu informacji, co w przyszłości znacznie ułatwia pracę z nimi.
Podstawowym elementem każdej bazy danych jest rekord, a jednostką informacji w rekordzie jest pole. Do obsługi tego typu kontenerów danych stosuje się specjalnie wynaleziony w tym celu język programowania. Jest to SQL (Structured Query Language).
Podział baz danych
W praktyce możemy wyróżnić kilka rodzajów baz danych. Każda z nich ma inne zastosowanie i sposób działania. To, z której decydujemy się korzystać zależy od celu, jaki obierzemy. Do najpopularniejszych rodzajów baz danych należą:
Relacyjne bazy danych – dane w tego rodzaju bazach danych zorganizowane są jako zbiór tabel posiadających kolumny i wiersze. Każda z tabel może współpracować ze sobą, dzięki czemu możliwe jest łatwe badanie korelacji pomiędzy poszczególnymi rekordami.
Obiektowe bazy danych – dane w tym rodzaju baz przechowywane są w strukturze obiektowej.
Obiektowo-relacyjne bazy danych – dane przechowuje się w taki sam sposób jak w bazach danych obiektowych, lecz są one powiązane ze sobą na wzór baz relacyjnych.
Bazy danych strumieniowe – dane przechowuje się w strumieniach danych, do których dostęp ma się w każdej chwili.
Nierelacyjne bazy danych – zapisywane w nich dane nie są w żaden sposób ze sobą połączone oraz niejednorodne pod względem struktury.
Do czego służą bazy danych?
Bazy danych znajdują bardzo szerokie zastosowanie w codziennym życiu. Korzysta z nich wiele firm, nie tylko w branży IT. Za świetny przykład mogą posłużyć dane pacjentów przechowywane przez podmioty zajmujące się opieką medyczną. Wszystkie one gromadzone są w ogromnych bazach danych, do których dostęp jest gwarantem sprawnej pracy tego typu instytucji.
Podobnie sprawa ma się w przypadku firm typu call center. Wszystkie pozyskane przez pracowników informacje również na końcu lądują w bazach danych, aby później móc być lepiej przetwarzane. Dzięki zbieraniu tak dużej ilości informacji możliwa jest ich analiza, która może prowadzić do np. zupełnie nowych strategii marketingowych. Tworzenie baz danych jest nie tylko procesem ułatwiającym pracę, ale również podwaliną dla wszelkiego rodzaju analiz.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana