Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
3 technologie budowania stron internetowych
Stworzenie w pełni funkcjonalnej strony internetowej to zadanie, które często zleca się specjalistom. Wielu użytkowników sieci nie zastanawia się, jak zbudowane są nowoczesne witryny. Oczywiście, wszystko uzależnione jest od tego w jaki sposób zdecydujemy się je tworzyć. Dziś przyjrzymy się trzem najczęściej wykorzystywanym technologiom potrzebnym do budowania nowoczesnych, responsywnych stron internetowych.
Jak zrobić stronę internetową?
Tworzenie strony internetowej to proces, do którego zazwyczaj potrzebna jest specjalistyczna wiedza i czas. W sieci znaleźć można wprawdzie rozwiązania pozwalające na szybkie stworzenie serwisu WWW, lecz nie są to narzędzia, które zadowolą wymagających klientów. Szablony stron internetowych mają spore ograniczeni, głównie ze względu na brak możliwości dalszego rozwoju witryny. Jeśli chcesz posiadać w pełni dostosowaną do swoich potrzeb stronę internetową, skazany będziesz na zbudowanie jej od podstaw własnoręcznie.
Przeczytaj również: O czym należy pamiętać przy projektowaniu strony internetowej?
W tym tekście skupimy się na trzech technologiach powszechnie wykorzystywanych do budowania stron internetowych. Będą to: HTML, CSS oraz JavaScript.
Budowanie stron internetowych: HTML
HTML to bezsprzecznie najczęściej stosowana technologia tworzenia stron internetowych. Jest to quasi język wykorzystywany do zarządzania zawartością strony. Tworzy jej szkielet, w którym dalej osadzać będziemy kolejne części. Dzięki niemu umieścisz najbardziej podstawowe elementy witryny, takie jak:
tekst
obrazki i grafiki
elementy nawigacji
pola do wprowadzania tekstu
listy wyboru
HTML nie potrzebuje kompilatora i jest niezwykle prosty w użytkowaniu. Co prawda opanowanie go zajmuje trochę czasu, ale bez niego ani rusz.
Budowanie stron internetowych: CSS
Kolejną technologią, z której będziesz musiał skorzystać, jest CSS. Arkusze styli służą uzupełnieniu informacji zakodowanych za pomocą HTML. Dzięki nim możliwe jest nadanie danym znajdującym się na stronie kształtów. CSS pozwala opisać wizualne aspekty strony internetowej.
Za doskonały przykład działania CSSa posłużyć mogą przyciski umieszczone na stronie. Za pomocą HTML wprowadzić można do nich tekst. Aby wymodelować ich wygląd, będziemy musieli użyć wspomnianych arkuszów styli. Dzięki nim nadamy obiektowi interesujący nas wygląd oraz zdecydujemy o jego kolorze. Służą one również do określania czcionek i kształtu każdego innego poszczególnego elementu na stronie internetowej.
Budowanie stron internetowych: JavaScript
Dobrze, mamy już zawartość i szatę graficzną. A co z innymi funkcjonalnościami? Ciekawa strona internetowa powinna posiadać również inne funkcje, przyciągające uwagę odwiedzającego. Do tego typu zadań służy JavaScript.
Jest to język programowania, po który sięgniemy chcąc zaprojektować niestandardowe elementy wizualne strony internetowej. Rzeczy mające cieszyć oko i zwiększać funkcjonalność witryny, takie jak slidery, galerie czy specjalne znaczniki. JavaScript jest obecnie najczęściej stosowanym językiem programowania. Wynika to z faktu, że za jego pomocą można odtworzyć najbardziej kreatywne pomysły UX designerów.
Budowanie stron internetowych – podsumowanie
Jak widać, do zbudowania strony internetowej potrzebne będzie wykorzystanie co najmniej kilku technologii programistycznych. Warto wspomnieć, że w tym tekście skupiliśmy się jedynie na wizualnych aspektach witryn. Omówiliśmy tylko tak zwany front end. Do stworzenia kompleksowej strony WWW potrzebnie będzie zarządzanie treściami, do których nie ma dostępu odwiedzający.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana